top of page
Membership Photo.jpg

2022-2023 Membership

*MSABC Membership year is from September 1- August 31*


How do I join???

$25 Retired Coaches

$50 Current Coaches

$150 Staff Registration

Venmo all payments to @MSABC and provide Coach Name, Position, School, and Email address

If you need to pay via check please send checks to 13601 Devonfield Drive, Baldwin, MD 21013.

Membership registration questions- e-mail Ryan Wolfsheimer (rwolfsheimer@marylandbaseball.org)

Current Members 

District 1 (West Region)

Trey Cobb (West Region Director)

Matt Myers (Thomas Johnson- Head)

Mark Koontz (Grace Academy- Head)

Greg Eversole (St. Maria Goretti- Head)

Phil Carr (Northern Garrett- Head)

Mike Frownfelter (Urbana- Head)

Jonathan Wallace (Urbana- Asst)

Chris Williams (Oakdale- Head)

Mike Franklin (Catoctin- Head)

Mark Shives (Clear Spring- Head)

Steve Mason (Boonsboro- Head)

Jordan Tapley (St. Maria Goretti- Asst)

District 2 (West Region)

Sean Davis (Sherwood-Head)

Lucas Lichtenberg (Blake- JV)

Patt Skellchock (Churchill- Head)

Kyle Skellchock (Churchill- Asst)

Jim Tapley (Churchill- Asst)

Steve Sutherland (Walter Johnson- Head)

Barry Hackey (Walter Johnson- Asst)

Tasso Vondas (Walter Johnson- Asst)

Mac Gill (Walter Johnson- Asst)

Daryl Keys (Sherwood- Asst)

Neil Simons (Sherwood- Asst)

Anthony Sosnoski (Sherwood- Asst)

Joe Cassidy (Walt Whitman- Head)

JD Marchand (Wooton- Head)

Wooton Staff

John Schmidt (Bethesda CC- Head)

District 3 (South Region)

District 4 (South Region)

Keith Powell (Patuxent- Head)

John Childers (LaPlata- Head)

Christian Wargo (Northern- Head)

Northern Staff

District 5 (South/East Region)

Craig Estrain (River Hill- Head)

Scott Peddicord (Atholton- Head)

Adam Leader (Reservoir- Head)

Kyle Lynch (Southern- Head)

Beau Brown (Southern- Asst)

Brooks Miller (Crofton- Head)

Jeff Young (Chesapeake- Head)

Aj McKenzie (Chesapeake- Asst)

Chris Kojack (Chesapeake- Asst)

Shelby White (Chesapeake- Asst)

Kyle Blucher (Annapolis Area Christian School- Asst)

Bryan Harris (South River- Head)

Wayne Feuerherd (North County- Head)

Aaron Wilson (Mt Hebron- Head)

Matt Skrenchuk (Broadneck- Head)

Anthony Lyon (Long Reach- Head)

Josh Molnar (Marriotts Ridge- Asst)

Paul Eckert (Marriotts Ridge- Head)

Dennis Ahearn (Centennial- Head)

Jake Vanko (Centennial- Asst)

Derek Nadeau (Centennial- Asst)

Matt Baldwin (Centennial- Asst)

District 6 (North Region)

Ty Whittaker (Eastern Tech-Asst)

Brad Duvall (Hereford- Head)

Joe Carlineo (Perry Hall- Head)

Drew Burton (Perry Hall- Asst)

Chad Kall (Perry Hall- Asst)

Tim Brooks (Perry Hall- Asst)

Max Jemellero (Dulaney- Head)

District 7 (North Region)

Matt Roseland (Patterson Mill- Head)

Grant Morlock (Fallston- Head)

Chad Blevins (Havre De Grace- Head)

Rodney Bolen (Havre De Grace- Asst)

Jason Bauer (Havre De Grace- Asst)

Matt Blethen (Havre De Grace- Asst)

Jon Andrews (Bel Air-Head)

District 8 (East Region)

Albert Pritchett (Easton- Head)

Andrew Bishop (North Caroline- Head)

Ryan Blanchfield (Colonel Richardson)

Jay Fenoglietto (James M. Bennett- Head)

Zach Taylor (James M. Bennett- Asst)

Dave Owens (James M. Bennett- Asst)

Bert Schrecongost (James M. Bennett- Asst)

Derek Yobst (Mardela- Co Head)

Charlie Echard (Mardela- Co Head)

Drew Owens (Mardela- Asst)

Ryan Teaman (Mardela- Asst)

Dave Morrissette (North Dorchester- Head)

Billy Jackson (North Dorchester- Asst)

Daniel Hortert (North Dorchester- Asst)

Joey Warfield (North Dorchester- JV)

Kyle Daubert (Parkside- Head)

Tyler Owens (Parkside- Asst)

Trevor Owens (Parkside- Asst)

Ron Smith (Parkside- JV)
Todd Lampman (Snow Hill- Head)

Brady Hare (Snow Hill- Asst)

Kevin Bowen (Snow Hill- Asst)

Jeff Mahoney (Snow Hill- Asst)

Brian Laird (Washington- Head)

Joe McIntyre (Washington- Asst)

Lee Tracey (Washington- Asst)

Ray Bennett (Colonel Richardson- Asst)

Neil Lambert (Colonel Richardson- Asst)

Rich Ferro (Stephen Decatur- Head)

Mike Shockley (Stephen Decatur- Asst)

Joe Dugan (Easton- Asst)

Phil Cronan (Easton- Asst)

Wade Dressler (Easton- Asst)

Matt Burns (Easton- Asst)

Jon Redden (Pocomoke- Head)

Paul Becker (Pocomoke- Asst)

Brian Femi (St. Michael's- Head)

Donnie Growe (St. Michael's- Asst)

Bill Burton (St. Michael's- Asst)

Zach Wallace (St. Michael's- Asst)

Eric Royer (St. Michael's- Asst)

District 9 (North Region)

District 10 (North Region)

Joe Gaeta (Archbishop Curley- Head)

Gary Gallant (Key School- Head)

Darrion Siler (John Carroll- Head)

Bill Goudy (John Carroll- Asst)

Mike Ryan (John Carroll- Asst)

Tim Kutcher (John Carroll- Asst)

Ben Pierce (John Carroll- Asst)

Jack Thomas (John Carroll- Asst)

Matt Lozniak (John Carroll- Asst)

Alex Peters (John Carroll- JV)

Ray Hudson (John Carroll- JV)

Dan Leon (John Carroll- JV)

Will Weiman (John Carroll- JV)

Tim Burton (John Carroll- JV)

Ryan Wolfsheimer (Gilman- Asst)

Kyle Blucher (Annapolis Area Christian School)

Chris Garber (Glenelg Country- Head)

Justin Garber (Glenelg Country- Asst)

Mike Briel (Glenelg Country- Asst)

Brooks Kerr (Calvert Hall- Head)

Zach Rowe (Calvert Hall- Asst)

Dave Miele (St. Paul's- Head)

Phil Kraska (Mt. St. Joseph's)

Joe Palumbo (Archbishop Spalding- Head)

Retired

Phil Rhodes

Tommy Rey

Ken King

Andrew Capece

Fred Kreiger

Steve Murfin

Phil Caruso 

Admin

Dave Johnson 

David Warrenfeltz

No Affiliation

Josh Creighton

Tom McTighe

bottom of page